Sorry! We haven't completed this MP's data yet. Help us out by completing MyMP profiles as a volunteer.

P160 JOHOR BAHRU

Akmal Nasrullah Bin Mohd Nasir

Website

Service Centre

Service Centre Name
Pusat Khidmat Rakyat Parlimen Johor Bahru
Address
50-01, Jalan Idaman 3, Taman Larkin, 80350 Johor Bahru, Johor

Political

Affiliation

Pakatan Rakyat (Since 2012)

Pakatan Harapan (Since 2015)

Parties

PKR (Since 2012)

Constituency

History
Seat No
P160
Seat Name
JOHOR BAHRU
Longevity
1 term (3 years)

11 Parliment Sessions

Attendance
5 present
Question
Bill
Motion
Committee Membership
MACC
-
Asset Disclosure
-
-
Income Disclosure
-

General Elections

Average Win Rate
Last Election Margin Of Victory

Personal

Profile
Akmal Nasrullah Mohd Nasir (born 16 September 1986), better known as Akmal Nasir, is a Malaysian politician. He is the current Member of Parliament (MP) for Johor Bahru representing People's Justice Party (PKR), a component party of Pakatan Harapan (PH) coalition... Source
Date of Birth
Gender
Male
Hometown
Personal Title & Accolades
Non-Political Affiliation

Education

High School
University

Professional

Employment History
Cabinet Position
Government Portfolio
MP Update Feed

8 Jul 2021 | 05:58 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency, Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


3 Jul 2021 | 17:47 | Chris

Availability Score has been updated: Social Media, Social Media Score, Service Centre, Service Centre Score


3 Jul 2021 | 17:47 | Afini

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


3 Jul 2021 | 17:46 | Afini

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Afini

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Afini

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:45 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:45 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:45 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:45 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:45 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:45 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:45 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


11 Mar 2021 | 06:10 | Seah

Personal Information has been updated: Personal Profile, Personal Profile Verified Source, Gender


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Personal Information has been updated: Name