The data for Transparency scores are currently in the midst of being updated, please ignore the score at the moment. Help us out by completing MyMP profiles as a volunteer.

P132 PORT DICKSON

Anwar Bin Ibrahim

2

Service Centre

Service Centre Name
Pusat Khidmat Rakyat Parlimen Port Dickson
Phone
Address
No.1, Jalan Waterfront 1, PD Waterfront, 71000 Port Dickson,Negeri Sembilan.

Political

Affiliation

Barisan Nasional (1982 - 1998)

Barisan Alternatif (1999 - 2004)

Pakatan Rakyat (2008 - 2015)

Pakatan Harapan (Since 2015)

Parties

UMNO (1982 - 1998)

PKR (Since 1999)

Constituency

History
PERMATANG PAUH, PORT DICKSON
Seat No
P132
Seat Name
PORT DICKSON
Longevity
1 term (3 years)

8 Parliment Sessions

Attendance
8
Question
Bill
N/A
Motion
Committee Membership

Jawatankuasa Pilihan Parlimen (2018 - 2020)

Jawatankuasa Pemilih-Dewan Rakyat (Since 2020)

We are only able to show attendance data from 26 July 2021 onwards, as that was the only publicly available data.

MACC
N/A
Asset Disclosure
N/A
N/A
Income Disclosure
N/A

General Elections

Average Win Rate
100.0%
Last Election Margin Of Victory
71.0% (2018)

Personal

Profile
Dato' Seri Anwar bin Ibrahim (Jawi: أنوار بن إبراهيم; Malay: [/änwär ɪbrähiːm/]; born 10 August 1947) is a Malaysian politician who has twice served as Leader of the Opposition. He has held the position since May 2020, and has been President of the People... Source
Date of Birth
1947-08-10 (74 years old)
Gender
Male
Hometown
Cherok Tok Kun, Bukit Mertajam, Pulau Pinang
Non-Political Affiliation
N/A

Education

High School
Malay College Kuala Kangsar (MCKK)
University
University of Malaya - Bachelor's Degree in Malay Studies, National University of Malaysia - Masters in Literature

Professional

Employment History
Hospital Porter, Parliamentary Secretary in the Ministry of Health
Cabinet Position
Minister of Culture Youth and Sports <1983-1984>, Minister of Agriculture <1984-1986>, Minister of Education <1986-1991>, Minister of Finance <1991-1998>, Deputy Prime Minister <1993-1998>,
Government Portfolio
Member of Parliament for Permatang Pauh <1982-1999> <2008-2015>, Member of Parliament for Port Dickson <2018->
MP Update Feed

30 Sep 2021 | 16:26 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:06 | Surekha

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:06 | Surekha

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:06 | Surekha

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:06 | Surekha

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Aug 2021 | 15:28 | Surekha

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


30 Aug 2021 | 15:28 | Surekha

Personal Information has been updated: Hometown


27 Aug 2021 | 01:01 | Surekha

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


26 Aug 2021 | 03:46 | Surekha

Personal Information has been updated: Secondary Education, University, Employment History, Cabinet Position, Government Portfolio


15 Aug 2021 | 16:07 | Surekha

Availability Score has been updated: Social Media Score, Service Centre Score


15 Aug 2021 | 05:33 | Surekha

Personal Information has been updated: Badge Awarded


15 Aug 2021 | 05:33 | Surekha

Personal Information has been updated: Badge Awarded


15 Aug 2021 | 05:33 | Surekha

Personal Information has been updated: Badge Awarded


15 Aug 2021 | 05:33 | Ryan Lee

Personal Information has been updated: Date Of Birth, Hometown, Secondary Education, University, Employment History, Cabinet Position, Government Portfolio


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency History


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:59 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency, Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Work Ethic Score has been updated: Parliament Committee


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Work Ethic Score has been updated: Parliament Committee


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Chris

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


3 Jul 2021 | 17:47 | Chris

Availability Score has been updated: Social Media, Social Media Score, Service Centre, Service Centre Score


3 Jul 2021 | 17:47 | Hajar

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


3 Jul 2021 | 17:46 | Hajar

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:46 | Afini

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Hazirah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Motion


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


11 Mar 2021 | 06:10 | Seah

Personal Information has been updated: Personal Profile, Personal Profile Verified Source, Gender


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Personal Information has been updated: Name