The data for Transparency scores are currently in the midst of being updated, please ignore the score at the moment. Help us out by completing MyMP profiles as a volunteer.

P174 PENAMPANG

Ignatius Darell Leiking

Website
N/A

Service Centre

Service Centre Name
Pusat Khidmat Rakyat Parlimen Penampang
Phone
Address
Lot No.22,Tingkat 1, Golden Plaza,88500 Penampang,Sabah.

Political

Affiliation

Pakatan Rakyat (2013 - 2016)

Pakatan Harapan (Since 2016)

Parties

PKR (2013 - 2016)

WARISAN (Since 2016)

Constituency

History
PENAMPANG
Seat No
P174
Seat Name
PENAMPANG
Longevity
2 term (8 years)

8 Parliment Sessions

Attendance
6
Question
Bill
N/A
Motion
N/A
Committee Membership
N/A

We are only able to show attendance data from 26 July 2021 onwards, as that was the only publicly available data.

MACC
N/A
Asset Disclosure
N/A
N/A
Income Disclosure
N/A

General Elections

Average Win Rate
100.0%
Last Election Margin Of Victory
75.0% (2018)

Personal

Profile
Datuk Darell Leiking, also known as Ignatius Dorell Leiking (born 23 August 1971) is a Malaysian politician who served as the Minister of International Trade and Industry in the Pakatan Harapan (PH) administration under former Prime Minister Mahathir Mohamad... Source
Date of Birth
1971-08-23 (49 years old)
Gender
Male
Hometown
Penampang Sabah
Non-Political Affiliation
N/A

Education

High School
N/A
University
University of Hertfordshire - Law

Professional

Employment History
Founder - Leiking Associates
Cabinet Position
Minister of International Trade & Industry
Government Portfolio
N/A
MP Update Feed

30 Sep 2021 | 16:26 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:06 | Teh Shao Yi

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


27 Aug 2021 | 01:01 | Teh Shao Yi

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


15 Aug 2021 | 16:06 | Teh Shao Yi

Availability Score has been updated: Social Media Score, Service Centre Score


15 Aug 2021 | 05:33 | Teh Shao Yi

Personal Information has been updated: Date Of Birth, Hometown, University, Employment History, Cabinet Position


2 Aug 2021 | 04:10 | Seah

Win Rate Score has been updated: Election Data


2 Aug 2021 | 04:10 | Seah

Win Rate Score has been updated: Election Data


2 Aug 2021 | 04:10 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency, Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Surekha

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Surekha

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Surekha

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Surekha

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


3 Jul 2021 | 17:47 | Surekha

Availability Score has been updated: Social Media, Social Media Score, Service Centre, Service Centre Score


3 Jul 2021 | 17:47 | Hajar

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Question


3 Jul 2021 | 17:46 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


11 Mar 2021 | 06:10 | Seah

Personal Information has been updated: Personal Profile, Personal Profile Verified Source, Gender


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Personal Information has been updated: Name