The data for Transparency scores are currently in the midst of being updated, please ignore the score at the moment. Help us out by completing MyMP profiles as a volunteer.

P082 INDERA MAHKOTA

Saifuddin Bin Abdullah

Website
N/A

Service Centre

Service Centre Name
Pusat Khidmat Parlimen Indera Mahkota
Phone
Address
B6, Lorong IM8/33, Taman Mahkota Putra

Political

Affiliation

Barisan Nasional (2008 - 2015)

Pakatan Harapan (2015 - 2020)

Perikatan Nasional (Since 2020)

Parties

UMNO (2008 - 2015)

PKR (2015 - 2020)

PPBM (Since 2020)

Constituency

History
TEMERLOH, INDERA MAHKOTA
Seat No
P082
Seat Name
INDERA MAHKOTA
Longevity
1 term (3 years)

8 Parliment Sessions

Attendance
7
Question
N/A
Bill
N/A
Motion
N/A
Committee Membership
N/A

We are only able to show attendance data from 26 July 2021 onwards, as that was the only publicly available data.

MACC
N/A
Asset Disclosure
N/A
N/A
Income Disclosure
N/A

General Elections

Average Win Rate
67.0%
Last Election Margin Of Victory
44.0% (2018)

Personal

Profile
Dato' Saifuddin bin Abdullah (Jawi: سيف الدين بن عبدالله; born 27 January 1961) is a Malaysian politician who has served as the Minister of Communications and Multimedia in the Perikatan Nasional (PN) administration under Prime Minister Muhyiddin Yassin since... Source
Date of Birth
1961-01-27 (60 years old)
Gender
Male
Hometown
Temerloh, Pahang
Non-Political Affiliation
N/A

Education

High School
Sekolah Kebangsaan Abu Bakar Mentakab, Malay College Kuala Kangsar (MCKK)
University
University of Malaya - Bachelor of Arts, Diploma in Translation from Malaysian Translator Association/Dewan Bahasa dan Pustaka, Harvard Business School - Executive Course

Professional

Employment History
Secretary-General - Malaysian Youth Council
Cabinet Position
Deputy Minister of Entrepreneur and Co-operatives Development <2008-2009>, Deputy Minister of Higher Education II <2009-2013>, Ministry of Foreign Affairs <2018-2020>, Minister of Communications and Multimedia <2020-2021>, Minister of Foreign Aff...
Government Portfolio
Member of Parliament for Indera Mahkota <2018->, Member of Parliament for Temerloh <2008-2013>
MP Update Feed

30 Sep 2021 | 16:26 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Session


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:08 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Sep 2021 | 16:07 | Seah

Work Ethic Score has been updated: Parliament Attendance


30 Aug 2021 | 10:28 | Seah

Personal Information has been updated: Cabinet Position


26 Aug 2021 | 11:00 | Surekha

Availability Score has been updated: Social Media


26 Aug 2021 | 11:00 | Surekha

Personal Information has been updated: Hometown, Secondary Education, University, Cabinet Position, Government Portfolio


15 Aug 2021 | 16:07 | Surekha

Availability Score has been updated: Social Media Score, Service Centre Score


15 Aug 2021 | 05:33 | Surekha

Personal Information has been updated: Badge Awarded


15 Aug 2021 | 05:33 | Imma James

Personal Information has been updated: Hometown, Secondary Education, University, Employment History, Cabinet Position, Government Portfolio


19 Jul 2021 | 03:04 | Chak

Personal Information has been updated: Date Of Birth, Hometown, Secondary Education, University, Employment History, Cabinet Position, Government Portfolio


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Win Rate Score has been updated: Election Data


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Claire

Loyalty Score has been updated: Constituency, Constituency History


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Party


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


8 Jul 2021 | 05:58 | Joanne

Loyalty Score has been updated: Politicial Affiliations


3 Jul 2021 | 17:47 | Joanne

Availability Score has been updated: Social Media, Social Media Score, Service Centre, Service Centre Score


11 Mar 2021 | 06:10 | Seah

Personal Information has been updated: Personal Profile, Personal Profile Verified Source, Gender


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Loyalty Score has been updated: Constituency


11 Mar 2021 | 06:09 | Seah

Personal Information has been updated: Name